28 sierpnia

Koncert poświecony pamięci prof. Bronisława Rutkowskiego
(konceret połączony z promocją płyty CD)

Joachim Grubich – organy (Kraków)
24 lipca

Koncert Jakubowy

Rafał Sulima – organy (Św. Lipka)
Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran (Olsztyn)
Izabela Stefańska – mezzosopran (Olsztyn)
3 lipca, godz. 20.00

Jehan Alain (1911-1940)
– Koncert monograficzny pod patronatem SPAM
(100. rocznica ur.)

Chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
(głosy żeńskie), dyr. Benedykt Błoński
Anna Jundziłł – flet (30-lecie pracy art.)
Jarosław Ciecierski – organy (Olsztyn)





Jehan Alain to jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych kompozytorów XX wieku, kojarzonych z muzyką organową. Choć żył jedynie 29 lat, a jego karierę przerwała śmierć podczas II Wojny Światowej, to dla wielu współczesnych i potomnych stanowi przykład niezwykle harmonijnie rozwiniętej osobowości (nie tylko muzycznej), której owocem są wspaniałe kompozycje. W 100. rocznicę urodzin J. Alaina nasz festiwal rozpoczynamy właśnie jego muzyką: w oprawie Inauguracyjnej Mszy Świętej (3.07, godz. 19.00), m.in. z udziałem Chóru Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - wykonana zostanie jego „Messe modale en septuor” przy towarzyszeniu Anny Jundziłł (flet) i Jarosława Ciecierskiego (organy), a także kilka mniejszych, sakralnych utworów.

Koncert zaś (o godz. 20.00) wypełnią reprezentatywne dzieła organowe, w tym słynne „Trzy Tańce”, jak również ciekawe utwory kameralne na flet i organy.
Muzyka piękna, pełna barw i klimatów, odniesień do kultur (m.in. Bliskiego i Dalekiego Wschodu), a także tradycji europejskiej. W utworach tych jest prostota i wyrafinowanie zarazem, bezpretensjonalność i urok harmonii – te m.in. walory decydują o tym, że coraz więcej organistów, zwłaszcza młodych, uważa Alaina za swojego kultowego twórcę.
Jarosław Ciecierski
10 lipca, godz. 20.00

Koncert kameralny
Organy i czworo skrzypiec

Roman Perucki – organy (Gdańsk)
Zespół 4PM:
Nadia Monczak, Mariusz Monczak, Maria Perucka, Łukasz Perucki (4 skrzypiec)




Kolejny koncert letniego festiwalu w katedrze wypełni muzyka na czworo skrzypiec i organy. Wykonawcami będą artyści z Trójmiasta: zespół smyczkowy 4PM (uwaga, nie kwartet, ale właśnie czworo skrzypiec!) oraz organista Roman Perucki, znany zresztą Państwu doskonale.

Ich program obejmuje przede wszystkim mistrzów epoki baroku (Pachelbel – słynny Kanon, Vivaldi, Telemann, Bach), ale nasze organy zabrzmią również dźwiękiem romantycznym (Marsz Alexandre Guilmanta na temat Haendla) i współczesnym (Bolero BACH Zbigniewa Kruczka), co oznacza, że różne gusta słuchaczy będą tego wieczoru zaspokojone...

Koncert zbiega się z 10. rocznicą śmierci założyciela festiwalu i długoletniego proboszcza parafii katedralnej, ks. infułata Tadeusza Borkowskiego i na pewno o nim pomyślimy!

Zapraszamy na tę muzyczna ucztę w niedzielę 10 lipca na godz. 20 do katedry św. Jakuba, wstęp wolny.

Jarosław Ciecierski
Anna Jundziłł
Jarosław Ciecierski
Jehan Alain
17 lipca, godz. 20.00

Ferenc Liszt

Koncert monograficzny pod patronatem SPAM
(200. rocznica urodzin)
István Ella – organy (Budapeszt)
Katalin Bodonyi – mezzosopran




Koncerty monograficzne pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków to inicjatywa, która ma już 15 lat – jej celem jest popularyzacja wartościowej muzyki w takiej formie, która pozwala nam „uzupełniać braki” dotyczące wiedzy o kompozytorach i ich dziełach, często niesłusznie zapomnianych albo wręcz ignorowanych, nawet przez artystów. Okazją do ich organizacji – choć nie jest to wymóg najważniejszy – są przeważnie okrągłe rocznice, związane z życiem twórców. Tak jest np. w tym roku, kiedy to mamy aż dwa takie koncerty, powiązane z letnim festiwalem organowym: z muzyką Jehana Alaina (1911-1940) i Franciszka Liszta (1811-1886).

Z pewnością jedną z najbardziej kompetentnych osób w tej dziedzinie jest prof. Istvan Ella, od lat czołowy organista węgierski, a zarazem dyrygent, pedagog i animator kultury. Udało nam się namówić go, przy okazji tournée po Polsce, do dania u nas koncertu organowego właśnie z muzyką Liszta (m.in. wariacje nt. bachowskiego tematu z kantaty Weinen, Klagen, Wstęp do legendy o św. Elżbiecie, Preludium i Fuga BACH i in.). Będzie on wzbogacony o piękne utwory wokalne w wykonaniu Katalin Bodonyi (prywatnie żony Istvana Elli), również bardzo zasłużonej na polu węgierskiej muzyki wokalnej i chóralistyki.

Ich wspólny koncert odbędzie się 17 lipca w katedrze św. Jakuba o godz. 20 i bezsprzecznie można go uznać za jedno z wydarzeń tegorocznych Olsztyńskich Koncertów Organowych. Zapraszamy, wstęp wolny.

Jarosław Ciecierski
W „Olsztyńskich Koncertach Organowych” od wielu lat zawsze jest miejsce na specjalny Koncert Jakubowy, który określamy jako „kameralne muzykowanie olsztynian i ich gości. Umieszczamy go na ogół właśnie nie w niedzielę, a w dzień powszedni, aby to spokojnie wycelebrować i aby mógł się odbyć dokładnie 25 lipca - czasami jednak wychodzi tak, że nie da się inaczej, jak tylko w pobliżu tej daty. Tak jest w tym sezonie i dlatego tym razem zapraszamy Państwa na Koncert Jakubowy 24 lipca, czyli w niedzielę, o godz. 20.

Gościem (według klucza) będzie utalentowany muzyk Rafał Sulima, na codzień pełniący funkcję organisty i kantora w sanktuarium świętolipskim, ale też realizujący się znakomicie jako pedagog w białostockiej filii Akademii Muzycznej. W jego wykonaniu zabrzmią utwory J.S. Bacha, Saint-Saënsa (transkrypcja słynnego Tańca Szkieletów) oraz własna improwizacja na zadany temat.

Z kolei Gospodyniami Wieczoru, jako olsztynianki, będą dwie znane nam wokalistki, które są od lat związane m.in. z Państwową Szkołą Muzyczną – Ewa Alchimowicz-Wójcik (sopran) oraz Izabela Stefańska (mezzosopran). Zaśpiewają zarówno arie solowe (m.in. Haendla, Glucka, Mozarta), jak i znane, lubiane duety (m.in. Pergolesiego i Delibesa). W ten sposób ukształtowany program zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, mamy bowiem okazję przejść przez różne style muzyczne, posłuchać odmiennych barw głosów i zanurzyć się w muzyce na ten świąteczny dzień wyjątkowo dobranej! Zapraszamy do bazyliki św. Jakuba, szczególnie wszystkich miłośników sztuki wokalnej – jak zawsze, w towarzystwie brzmień organowych!

(prorgam koncertu)

Najbliższy koncert organowy w wykonaniu Krzysztofa Czerwińskiego z Sydney zapowiada się ciekawie, zwłaszcza dla miłośników mocnych brzmień organowych, ponieważ artysta przygotował repertuar swego recitalu złożony z kilku utworów o charakterze toccatowym.

Toccare po włosku znaczy "dotykać" i pierwsze kompozycje tego typu, z okresu renesansu, kojarzą się nam z "dotykiem" klawiatury, później jednak utwory te stały się efektowną formą, gdzie wirtuozeria idzie w parze z ekspansywnym dźwiękiem organów (oczywiście, toccata nie jest tylko formą organową, ale chyba szczególnie kompozytorzy upodobali sobie dla niej ten właśnie instrument) - są to albo pojedyncze formy albo (najczęściej) zakończenia cyklów.

W programie znakomite dzieła (m.in.) D. Buxtehudego, J.S. Bacha, L. Boëllmanna i B.K. Przybylskiego - znana już nam passacaglia na temat "Roty" Feliksa Nowowiejskiego, chociaż pozostałe pozycje, mniej znane, też są warte wysłuchania i dopisania do naszych ulubionych...



Koncert 31 lipca o godz. 20, katedra św. Jakuba - wstęp wolny.


(prorgam koncertu)
31 lipca

Wokół toccaty

Krzysztof Czerwiński – organy (Sydney)
Organowa muzyka francuska stanowi zawsze niezwykły świat melodii, harmonii i kolorów, niezależnie od tego, czy słuchamy utworów barokowych, romantycznych czy współczesnych. Ta niesamowita tradycja to efekt zarówno dbałości o smak muzyczny, specyficznej sukcesji kompozytorskiej, zachowanej i w tradycji wykonawczej, i w nauce w konserwatoriach, ale także różnych szkół organmistrzów, których osiągnięcia musiały wpływać bezpośrednio na wyobraźnię i warsztat kompozytorów. Szczególnie warto podkreślić ogromne zasługi na tym polu Aristide Cavaille-Colla, choćby z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Jego instrumenty do dziś inspirują wykonawców i stanowią punkt odniesienia dla budownictwa organowego.

Tym razem, za sprawą Hanny Dys, gdyńskiej organistki i pedagoga, przeniesiemy się w okres przełomu XIX i XX w., a kompozycje Clausmanna, Alain’a i Durufle’go, mogące stanowić ozdobę niejednego koncertu, będą zaledwie wstępem do znakomitej I Symfonii organowej Alexandre’a Guilmanta, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy właśnie w tym roku.

Zapraszamy na recital „Wieczór z muzyką francuską” w niedzielę 7 sierpnia do bazyliki św. Jakuba o godz. 20.00 – wstęp wolny



(prorgam koncertu)
7 sierpnia

„Wieczór z muzyką francuską XIX-XX w.”

Hanna Dys – organy (Gdynia)
"Bach, Mozart i..." to wystarczająco zachęcający tytuł, by zachęcić do przyjścia na koncert do katedry w świąteczny poniedziałek 15.08. Jeśli dopowiemy jeszcze, że wystąpi kwartet smyczkowy, klarnecista, wokalistka i organista, to mamy gwarancję barwnego i atrakcyjnego programu. Artyści związani z naszym miastem stworzyli coś w rodzaju klasycznego "jam session", a ich muzyczne doświadczenie, wrażliwość artystyczna i poczucie humoru dały program naprawdę niebanalny i zarazem przystępny dla każdego, kto niekoniecznie rozumie, ale kocha Muzykę...

Tadeusz Niedźwiedź - klarnet, Regina Liszka-Ciecierska - sopran oraz Jarosław Ciecierski - organy będą solistami tego wieczoru, zaś w kwartecie zagrają znakomici muzycy związani z naszą Filharmonią, Uniwersytetem i Państwową Szkołą Muzyczną: Artur Milian - skrzypce, Anna Mrachacz - skrzypce, Dorota Michalska - altówka i Krzysztof Koziatek - wiolonczela.

program koncertu >>>
14 sierpnia

Muzyczna podróż od renesansu do romantyzmu

Fabrice Pitrois – organy (Narbonne, Francja)
Olsztyńskie Koncerty Organowe im. F. Nowowiejskiego już minęły półmetek, ale do końca sezonu pozostały jeszcze cztery wieczory - pierwszy w wykonaniu Fabrice'a Pitrois z Narbonne w pd. Francji. Bardzo starannie dobrany repertuar, ciekawe i urozmaicone utwory mistrzów niemieckich i francuskich, a nadto sympatyczna osobowość wykonawcy gwarantują nam udany wieczór z muzyką w katedrze św. Jakuba - 14.08 o godz. 20. Usłyszymy dzieła J.S. Bacha (m.in. wspaniałe Preludium i potrójną Fugę Es-dur), F. Mendelssohna, C. Francka i J. Alaina - m.in. jego kapitalne Wariacje nt. Clementa Jannequina, dlatego właśnie koncert ten określiliśmy jako "Muzyczną podróż od renesansu do romantyzmu". Tym samym recital F. Pitrois, nie pierwszy zresztą w olsztyńskiej katedrze, wpisuje się w ów podstawowy nurt, jaki zainicjował przed laty naszą imprezę, a zarazem dowodzi, że artyści chętnie po latach do nas powracają...

program koncertu >>>
15 sierpnia

„Bach, Mozart i...”

Kwartet smyczkowy Wydziału Sztuki UW-M w Olsztynie:
Artur Milian, Anna Mrachacz, Dorota Michalska, Krzysztof Koziatek
Tadeusz Niedźwiedź – klarnet (40-lecie pracy art.)
Regina Maria Liszka-Ciecierska – sopran
Jarosław Ciecierski – organy (Olsztyn)
Flety proste i organy zabrzmią na przedostatnim wieczorze XXXIII Olsztyńskich Koncertów Organowych w bazylice św. Jakuba – tym razem wystąpią artyści z partnerskiego Olsztynowi miasta Rovaniemi w półn. Finlandii, znanego choćby z oficjalnej „siedziby” św. Mikołaja. Zauważmy, że w tym roku obchodzimy 35-lecie współpracy obu miast!
Wykonawcy: flecista – Ilkka Franssila-Siitonen i Maie Kuusik – organistka, pochodząca z Estonii, proponują nam ciekawy program złożony z utworów epoki baroku, wykorzystujący różne barwy i rejestry fletowe, od sopranowego do altowego.
Recital, organizowany we współpracy obu Ratuszów, podtrzymuje miłą tradycję koncertów festiwalowych, realizowanych z miastami partnerskimi, a zarazem jest ukłonem w stronę miłośników muzyki dawnej, której w tym sezonie zbyt wiele akurat niesłuchaliśmy. Dzieła takich mistrzów, jak Haendel, Telemann czy Vivaldi, będą zestawione z utworami mniej znanych twórców XVII-XVIII w., nie mniej atrakcyjnymi. W inspirującej akustyce katedry te kojące dźwięki polecamy zwłaszcza tym, którzy czują się zmęczeni gorącą atmosferą lata (także „artystycznego”) i szukają przyjemnych, melodyjnych utworów dla odprężenia.


program koncertu >>>
21 sierpnia

Muzyka barokowa na flety proste i organy.

Koncert we współpracy z miastami partnerskimi Olsztyna – Rovaniemi
Ilkka Franssila-Siitonen – flety proste
Maie Kuusik – organy (Rovaniemi – Finlandia)
Koncert Finałowy XXXIII OKO im. Feliksa Nowowiejskiego tym razem będzie recitalem. Mamy jednak sytuację niecodzienną, ponieważ recital ten łączy się z promocją płyty CD, pierwszej nagranej na naszych nowych organach Sauera, a przy tym poświęconej pamięci prof. Bronisława Rutkowskiego (1898-1964), znanego polskiego organisty, pedagoga, dyrygenta, krytyka muzycznego i kompozytora, wielce zasłużonego dla polskiej organistyki.
Wykonawcy, profesora Joachima Grubicha (niegdyś studiował organy u B. Rutkowskiego), zapewne przedstawiać Państwu nie trzeba, grał zresztą u nas koncert dwa lata temu i wtedy to nasze organy zainspirowały go do pomysłu, by właśnie tu dokonać nagrania, a program swej płyty ułożyć według specyficznego klucza – utworów kojarzących się z osobą Profesora.
Usłyszymy dzieła D. Buxtehudego, J. Pachelbela, J.S. Bacha, C. Saint-Saënsa, L. Vierne’a i C. Francka, więc program ten może zadowolić zarówno koneserów, jak i młodych adeptów sztuki organowej, mamy w nim bowiem nie tylko różnorodność stylów, ale i poziomów gry. Profesor Grubich od lat fascynuje nas swą technika, muzykalnością i „uchem” do dobierania odpowiednich głosów organowych – wierzymy więc, że i tym razem zasłuchamy się...
Organizatorzy festiwalu: Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i Koło SPAM nr 37 serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do kształtu tegorocznej imprezy, zaś słuchaczy zapewniamy, że poziom wykonawczy i organizacyjny OKO to od lat nasze „oczko w głowie” i postaramy się, by 34. festiwal spełnił swoje zadanie pod każdym względem! Być może nie jest łatwo zaspokoić wszelkie gusta i oczekiwania, ale, gdy spojrzymy wstecz, to widać wyraźnie, ile już udało nam się zmienić i usprawnić, a wiele „szczegółów, w których diabeł siedzi” przestało nas już straszyć. Chcielibyśmy, aby Muzyka była tym czymś, co nas łączy, nawet w różnych przeciwnościach. Do usłyszenia w 2012 roku!

- J. Ciecierski


program koncertu >>>